London 1938. i Monte Carlo 1947.

5. EP – London (Velika Britanija) 1938.

Posljednje predratno prvenstvo
Europsko prvenstvo u Londonu 1938. održano je malo manje od 13 mjeseci prije početka najstrašnijeg ratnog sukoba u povijesti čovječanstva, a prvi put u domovini vaterpola, u Velikoj Britaniji. Europsko prvenstvo u Londonu održano je od 7. do 13. kolovoza 1938., a okupilo malo država, samo 7.

Vaterpolo na Wembleyu?
Uistinu, vaterpolo se te godine igrao na Wembleyu, ali ne baš na stadionu. Vaterpolske utakmice, kao i plivačka natjecanja, održala su se u bazenu Wembley Empire Pool. To je inače izvorno ime za današnju Wembley Arenu, dvoranu koja se nalazi tik do glasovitog stadiona Wembley. Posebno zanimljivo, bilo je to prvo EP koje je održano u zatvorenom ili natkrivenom bazenu. I još nešto. Wembley Empire Pool bio je u ono doba i najveći bazen u Europi.

Prvi TV prijenosi!
London 1938. ulazi u povijest i kao prvo Europsko prvenstvo koje je bilo svakog dana prenošeno na TV! Zasluge dakako za BBC, međutim mogućnost prijenosa slike izvan Velike Britanije je bila vrlo sužena, iz tehničkih razloga.

Suvereni Mađari
Mađarska je dakako ponovo osvojila naslov prvaka Europe. Peti uzastopni! U 6 utakmica, ostvarili su 6 pobjeda uz gol razliku 35:3. Srebro je pripalo Njemačkoj, a bronca Nizozemskoj.

Prvak Europe 1938. – Mađarska: Ferenc Mezei, Istvan Mezei, Mihalyi Boszi, Jeno, Brandi, Oliver Halassy, Gyula Kanasy, Kalman Kislegi, Istvan Molnar, Janos Nemeth, Miklos Sarkany, Joszef Tolnay. Izbornik: Sandor Ivady.

6. EP – Monte Carlo (Monako) 1947.

Najkraće prvenstvo u povijesti
Nikada prije, a još manje poslije, Europsko prvenstvo nije kraće trajalo. samo 4 dana, odnosno od 10. do 14. rujna. No, samo 2 godine nakon II. svjetskog rata, bilo je umijeće da je prvenstvo i održano u razrušenoj Europi. Ujedno, Monako je i najmanja država koja je ikada ugostila smotru najboljih vaterpolista, kao i plivačica odnosno plivača našeg kontinenta.

Prvi poraz Mađarske
Momčad koja je bila nepobjediva na svim dotadašnjim europskim prvenstvima, reprezentacija Mađarske, u Monte Carlu je prvi put izgubila neku utakmicu na EP. Bilo je to 11. rujna 1947. kada je Švedska pobijedila 5:3. Dan ranije je Jugoslavija odigrala 3:3 s Mađarskom.

U 3 skupine 10 momčadi
Na prvenstvu je nastupilo 10 reprezentacije podijeljenih u 3 skupine. Skupina A je imala 4 momčadi, a B i C skupina po 3 sastava. Italija je zahvaljujući za 1 pogodak boljoj gol-razlici osvojila prvo mjesto u A skupini ispred Nizozemske, te zahvaljujući tomu otišla u finalnu rundu u kojoj su Talijani pobijedili Švedsku 3:2 i Belgiju 4:1, te prvi put osvojili naslov prvaka Europe. Srebrna medalja je pripala Švedskoj, dok je bronca pripala Belgijcima

Prvak Europe 1948. – Italija: Pasquale Buonocore, Emilio Bulgarelli, Mario Majoni, Geminio Ognio, Ermenegildo Arena, Aldo Ghira, Gianfranco Pandolfini, Tullo Pandolfini, Luigi Raspini, Umberto Raspini, Cesare Rubini. Izbornik: Pino Valle.